Recepta na Sukces

sukcesCzym różnią się ludzie sukcesu od „przeciętniaków”? Dzisiaj już wiadomo, ze to nie sprawa talentów, wykształcenia ani cech fizycznych. Ta kluczowa różnica to sposób myślenia. Idąc dalej, jak wiadomo myślenie wpływa bezpośrednio na zachowanie człowieka, a zachowanie – na otoczenie w którym funkcjonuje, czyli jego rzeczywistość. Spoglądając na zagadnienie w ten sposób, wysuwają się kolejne pytania: „Czy przyjmując sposób myślenia ludzi sukcesu, sam zacznę odnosić sukcesy?” Dokładnie! Tak właśnie jest, i w ten sposób zmienia się życie tysięcy osób. Z pomocą przychodzi tu zasada NLP (Programowania Neurolingwistycznego), mówiąca że:

„Jeśli jeden człowiek potrafi coś zrobić, to oznacza ze każdy może to zrobić.”

Mało tego, NLP jest zbiorem gotowych technik które umożliwiają przejecie strategii mistrzów i stosowanie ich z powodzeniem we własnym życiu. Powracając do tematu (bo NLP to już oddzielna bajka, z która również warto się zapoznać), jakimi zasadami kierują się ludzie sukcesu?

1. Określanie celów.

Jeśli nie wiesz dokąd idziesz, nigdy tam nie dojdziesz! Osoba która nie wie co chce w życiu osiągnąć, czego pragnie, o czym marzy – nic nie osiągnie. Dlatego tak ważne jest dokładne określanie celów (wg ustalonych zasad), oraz spisywanie ich na papierze. Ustalając cel i zapisując go – dajesz swojej nieświadomości powód do takiego kierowania Twoim życiem, abyś go osiągnął. Nie wiem czy już zdajesz sobie sprawę, ale 99% procesów które kierują Twoim życiem, odbywa się właśnie na poziomie nieświadomym. Tylko ułamek procenta, to świadomość – logika, która jest jak sternik na olbrzymim statku. Czasem on rządzi, a czasem statek. Jednak wydając rozkaz swojej załodze, może z łatwością dopłynąć do celu. Pytanie „Dlaczego”? Jest to najważniejsze pytanie w wyznaczaniu celów. Znacznie ważniejsze, niż „Jak”. Musisz dać swojej podświadomości jak najwięcej powodów, dlaczego chcesz konkretnie to a to.  Zawsze ustalając cel, wypisz co najmniej 20 korzyści, jakie dzięki temu osiągniesz.

2. Planowanie.

Jeśli dokładnie zaplanujesz co chcesz osiągnąć, jaką akcje podjąć, kiedy, z kim, w jakiej sytuacji. Postaw sobie drogowskazy, które krok po kroku poprowadzą Cię do wyznaczonego celu. Pamiętaj o szczegółach!

3. Pozytywne nastawienie umysłu i wiara.

Jeśli czegoś chcesz, a nie wierzysz, że tego pragniesz – trudno będzie to osiągnąć. Oczywiście, samo tzw. pozytywne myślenie może nie dać rezultatów. Potrzebne jest jeszcze jakieś działanie, które przybliża Ciebie do celu. Jednak z pozytywnym nastawieniem umysłu i wiara w osiągnięcie celu – jesteś jak statek z wiatrem w żaglach.

4. Samodyscyplina

Ludzie sukcesu są wzorami samodyscypliny. Konsekwentnie, krok po kroku dążą do osiągania wyznaczonych celów i żądań. Wykonuj takie działania, które przybliżają do celu, zamiast oddalać.

5. Tworzenie Nawyków

Każdy ma jakieś nawyki, czyli wbudowane programy które kierują różnymi zachowaniami na poziomie podświadomym. Część z nich jest użyteczna, a część nie. Do tych nieużytecznych można zaliczyć: codzienne oglądanie telewizji, palenie papierosów (które jest już nałogiem), obgryzanie paznokci, negatywne reakcje na widok konkretnej osoby, etc. Do nawyków użytecznych zaliczamy takie, które zbliżają nas do celu. Są nimi np.: planowanie, notowanie w formie map myśli  zdrowe odżywianie  regularne ćwiczenia fizyczne (np. poranny spacer) itp. Dlatego warto jest eliminować nieużyteczne nawyki, a w ich miejsce tworzyć nowe, korzystne dla nas. Nawyki można usuwać m.in. technikami NLP, samokontroli umysłu (Metoda Silvy) czy RTZ (Racjonalna Terapia Zachowań). Natomiast aby powstał nowy nawyk, należy powtarzać dana czynność przez ok. 21 dni.

6. Zasada DIN (Do It Now), czyli zrób to teraz!

Jeśli masz coś zrobić jutro, najlepiej jeśli zrobisz to od razu. Odkładając rzeczy na później, często tracimy je bezpowrotnie. Jak niektórzy powiadają: „Jutro to jedyny dzień, który nigdy nie nadejdzie”. Oczywiście wszystkiego nie da się zrobić jednego dnia – nie o to chodzi. Jednak gdy przypomni Ci się jakaś czynność, która ma wysoki priorytet i zabierze niewiele czasu (kilka minut) – wykonaj ja natychmiast (lub jako kolejna, gdy jesteś w trakcie innego działania). Jeśli czas wykonania jest długi – zaplanuj na najbliższą wolną chwilę (lub dzień) z konkretna data wykonania!

7. Zasada GTD  (Getting Things Done), czyli dokańczanie każdej sprawy.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że Twój umysł nienawidzi niedokończonych spraw. Gdy zaczniesz coś robić i odłożysz dokończenie na później, umysł nadal będzie nad tym pracował. Gdy zbierze się kilka takich spraw, spowoduje to spadek wydajności pracy umysłu i reakcję stresową. Kolejna wada takiego działania, to efekt śnieżnej kuli i tworzenie negatywnych nawyków. Gdy będziesz miał coraz więcej niedokończonych spraw, zacznie się ich zbierać coraz więcej i więcej… Ogólny schemat GTD zaproponowany przez autora jest następujący: Kolekcjonowanie, Analiza, Porządkowanie, Przegląd i Realizacja. 

8. Chunking czyli dzielenie zadań na grupy tematyczne.

Planując zadania do wykonania, oraz dzień pracy – podziel zadania na segmenty tematyczne. Dzięki temu szybciej i łatwiej się z nimi uporasz. Do tego dołącz również strategię małych kroczków. Jeśli masz przed sobą jakieś wielkie zadanie, które z pozoru wydaje się niemożliwe – podziel je na kawałki. To tak jak z arbuzem – wydaje się niemożliwe aby człowiek mógł go zjeść, jednak gdy pokroi na kawałki.

9. ITM – In Time Management, czyli zarządzanie sobą w czasie.

Jak wiadomo, czasem nie można zarządzać ani tym bardziej go zatrzymać. Jak to jest, ze pewne osoby potrafią prowadzić kilka biznesów, udzielać się charytatywnie, zajmować się rodziną, spotykać ze znajomymi i robić tysiące innych rzeczy? Natomiast innym wystarcza tylko na prace i spanie? Ludzie sukcesu szanują swój czas i umieją go efektywnie wykorzystywać. Kilka ważniejszych zasad to: skupianie się na jednej rzeczy na raz, dyscyplina, planowanie, zasada DIN i GTD, delegowanie, priorytetyzowanie zadań, dobra organizacja przestrzenna i eliminacja czynności zbędnych.

10. Uczenie się na błędach – zarówno własnych jak i cudzych.

Pamiętając o kolejnej zasadzie NLP: Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne, z każdego niepowodzenia przyjmują informacje zwrotna (feedback), którą wykorzystują w przyszłości. Ludzie bystrzy oprócz nauki na własnych błędach, uczą się na błędach popełnianych przez innych. Jest na to łatwy sposób – chociażby czytanie książek i biografii. Dzięki nim można oszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy!

11. Uczenie się od najlepszych.

Jeśli chcesz w jakiejś dziedzinie odnieść sukces, sprawdź co inni ludzie sukcesu robili w tej dziedzinie. Przyjmując ich strategie działania, czyli robiąc to co oni – sam odniesiesz podobne rezultaty. Jak mówi Brian Tracy, podążając śladami ludzi sukcesu – zajdziesz tam gdzie oni!

12. Ciągłe kształcenie się i rozwój.

Wielu ludzi w pewnym wieku stwierdza, że wie już wystarczająco dużo i przestaje się uczyć. Jednak świat idzie do przodu, więc stanie w miejscu jest równoznaczne z cofaniem się. Ludzie odnoszący sukcesy są zawsze otwarci na nową wiedzę, którą pochłaniają z radością i entuzjazmem.

Formula sukcesu

WIZJA + PASJA + DZIALANIE = SUKCES

Wizja + Pasja – Dzialanie => Fantazjujesz

Wizja + Dzialanie – Pasja => Uzyskasz kiepski wynik

Pasja + Dzialanie – Wizja => Osiagniesz niewlasciwy cel

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Recepta na Sukces

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s