Kachetia

eng (1)

Kachetia – Gruzja

Jak powiedział kiedyś Akaki Ceretieli: „Kto nie zna Kachetii, nie zna Gruzji”. Największą sławę Kachetia zawdzięcza wybornym gatunkom wina (Saperawi, Kindzmarauli, Tsinandali), które – zdaniem archeologów – powstaje tu od 8 tysięcy lat!

Winne Antałki

Sercem regionu jest Równina Alazani (200 – 300 m n.p.m.), wciśnięta między ścianę Pasma Głównego Wielkiego Kaukazu i Góry Gomborskie. Niegdyś tę równinę porastały bujne lasy liściaste, dziś natomiast jest ona gęsto pokryta kobiercem winnic. Żyzne gleby i łaskawy klimat równiny wykorzystuje się również do upraw warzyw (pomidory, arbuzy, melony), moreli oraz drzew morwowych, których liśćmi żywią się jedwabniki.

Rownina Alazańska u stóp gór Kaukazu

Główne osady Kachetii powstały dookoła żyznej krainy, w miejscu gdzie Równina Alazańska styka się z okolicznymi górami. Nie brakuje tam cennych zabytków kultury a wystarczy wymienić choćby klasztory w Gremi, Ikalto, Kwareli i Szuamcie. Szczególne miejsce pośród budowli sakralnych zajmuje najwyższa w kraju katedra Alawerdi z XI w.

Sagarejo – Kachetia – Gruzja

Kachetia może poszczycić się długimi dziejami i bogatą tradycją. W niektórych okresach region uzyskiwał znaczną samodzielność, kiedy indziej stanowił integralną część gruzińskiej monarchii lub popadał w zależność od sąsiedniej Persji. Trwający bez mała trzy tysiące lat napór preskiego sąsiada często rujnował i wyludniał Kachetię. W efekcie najazdów i przesiedleńczej polityki perskich władców skurczył się obszar gruzińskiego osadnictwa i została stracona wschodnia część regionu (tzw. okręg zakatalski).

Kachetia – Gruzja

Przyroda Kachetii jest krańcowo zróżnicowana i bogata w endemity. Dla ochrony dzikiej zwierzyny lasów kasztanowych (z kasztanowcem jadalnym) i roślinności piętra alpejskiego utworzono rezerwat Ladogechski, który obejmuje fragment południowych stoków Pasma Głównego w okolicach miasta Ladogechi.

Kachetia – Gruzja

W Kachetii udało nam się zobaczyć trzy ciekawe miejsca. Pierwszym było centrum biskupie Kachetii – Monastyr Bodbe – kompleks klasztorny św. Nino. Jego początki datuje się na IV-IX wiek. Świątynia miała być zbudowana przez pierwszego króla Gruzji – Miriana i jego syna Bakara. Miejsce to jest celem licznych pielgrzymek dlatego, że tu umarła i została pochowana święta Nino, która ochrzciła Gruzję. Legenda podaje, że po śmierci ciało św. Nino stało się tak ciężkie, że nie można było go w żaden sposób podnieść. Grób zatem utworzono w miejscu gdzie leżała.
Od najdawniejszych czasów do klasztoru przywiązywano dużą wagę. Pełnił on również rozmaite funkcje. Miejsce to było wielokrotnie odnawiane, ozdabiane, przekształcane. Bodbe do dziś zajmuje istotne miejsce wśród gruzińskich klasztorów i oddziałuje na życie polityczne kraju.

Grób św. Nino - Bodbe - Kachetia - Gruzja

Grób św. Nino – Bodbe – Kachetia – Gruzja

Około 3 km poniżej klasztoru znajduje się kapliczka, przy której wypływa źródło świętej Nino. Woda z tego źródełka posiada – według wierzeń –  właściwości uzdrawiające. Pielgrzymki wybierające się po tę świętą wodę zaopatrzone są w butelki, do których można nabrać uzdrawiającego płynu. Jednak jeśli ktoś nie posiada pustej butelki, to może ją także nabyć na miejscu. Podobnie jak kawałki prześcieradła, które należy namoczyć w świętej wodzie, a następnie obłożyć nimi chore miejsca na ciele. Można również uzdrowić się całościowo – zamaczając się, łącznie z głową, trzykrotnie w lodowatej wodze źródła.

Święte źródło - św. Nino

Święte źródło – św. Nino

Niedaleko Bodbe leży jedno z najładniejszych miast Gruzji –  Signagi – zwane potocznie miastem miłości. Miasto jest stosunkowo nowe, w obecnej formie zostało zbudowane w drugiej połowie XVIII wieku, na ruinach dawnej fortecy. To właśnie jej miasto zawdzięcza swoją nazwę, która w dosłownym tłumaczeniu brzmi „niezdobyta twierdza”.

Sighnaghi - Kachetia - Gruzja

Sighnaghi – Kachetia – Gruzja

Signagi położone jest na szczycie wysokiego wzgórza. Jest charakterystyczne ze względu na przylegającą do miasta fortecę, zbudowaną w drugiej połowie XVIII wieku przez króla Erekle II. Twierdza zajmuje powierzchnię około 40 ha, a długość jej murów wynosi 2,5 km. Forteca posiada 23 baszty obronne, a do jej wnętrza prowadzi siedem wejść. Twierdza w Signagi uważana była za jeden z najsolidniejszych systemów obronnych Kachetii.

Mury Sighnagi - Kachetia - Gruzja

Mury Sighnagi – Kachetia – Gruzja

Kachetia to kolebka światowego winiarstwa. Winnice rozciągają się jak okiem sięgnąć.

Winnice - Kachetia - Gruzja

Winnice – Kachetia – Gruzja

Na znalezionych przez archeologów fragmentach glinianych naczyń datowanych na około 5800 r. p.n.e. stwierdzono przy pomocy analiz spektrometrycznych ślady osadów zawierających sole kwasu winowego (tzw. kamień winny), świadczące o tym, że już w neolicie uprawiano na tych terenach krzewy winorośli, a sok z winogron poddawano fermentacji. Są to najstarsze, jak dotąd, odkryte na świecie pozostałości wina. Obok ww. kawałków ceramiki znaleziono datowane na początek VI tysiąclecia p.n.e. pestki winogron, których wydłużony kształt jest charakterystyczny dla uprawnej formy winorośli. Pestki udomowionych winorośli sprzed około 8 tysięcy lat znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Tbilisi i są najstarszymi tego typu znaleziskami na świecie.

Winiarnia - Kachetia - Gruzja

Winiarnia – Kachetia – Gruzja

Do tradycyjnego wyrobu i przechowywania wina stosuje się w Kachetii gliniane amfory o wrzecionowatym kształcie (kwewri) zakopane w posadzkach murowanych piwnic zwanych marani (pomieszczenia o grubych kamiennych murach i niewielkich okienkach, zapewniające utrzymanie możliwie stałej temperatury wewnątrz) i zagłębione w ziemi tak, że nawet wylot szyjki znajduje się poniżej poziomu gruntu. W niemal każdym wiejskim domu w Kachetii znajduje się marani.

Kwewri zakopane w posadzkach

Kwewri zakopane w posadzkach

Metoda wyrobu wina stosowana przez kachetyjskich gospodarzy jest unikalna i praktykowana nieprzerwanie od osiemnastu wieków (archeolodzy stwierdzili, że już w III-IV w. n.e. wino na tych terenach fermentowano i przechowywano w zakopanych w ziemi ceramicznych amforach). Jest to chyba najstarsza nadal stosowana na świecie technologia winiarska.

Leżakujące wina - Kachetia - Gruzja

Leżakujące wina – Kachetia – Gruzja

Oprócz wina, Kachetia słynie również wśród Gruzinów z najlepszego baraniego szaszłyka.

Szaszłyk barani - Kachetia - Gruzja

Szaszłyk barani – Kachetia – Gruzja

Galeria – Kachetia – Gruzja

źródła: kaukaz.plnawschod.blox.plobiezyswiat.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s