Maliny

Czereśnie

Zapobiegają nowotworom, zbijają gorączkę, łagodzą bóle miesiączkowe.   Delikatny, słodki smak malin to nie jedyny walor tych letnich owoców. Ich główną zaletą są bowiem właściwości zdrowotne.

To niewiarygodne ile witamin może się skrywać w tak małym owocu. Witamina C, witamina E i niektóre witaminy z grupy B (głownie B1, B2, B3 i B6) to zaledwie początek. Poza tym, w malinie znaleźć możemy m.in. miedź, fosfor, żelazo i cynk.

Maliny zawierają dużo błonnika, dzięki czemu stymulują właściwą pracę jelit, jak również zapobiegają nowotworom jelita grubego, trzustki i prostaty.

Naturalne lekarstwo

Owoce malin zawierają podobne substancje jak aspiryna. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Są skuteczne i zarazem w 100% bezpieczne dla organizmu, nie robiąc w nim żadnych szkód.

Mało kto jednak wie, że maliny mogą być wykorzystywane jako lekarstwo do zbijania gorączki. Ich skuteczność w zwalczaniu gorączki wynika głównie z tego, że pobudzają gruczoły potowe, dzięki czemu pot odparowuje ze skóry, obniżając temperaturę ciała.

Właściwości zdrowotne

Nie tylko owoce maliny mają właściwości zdrowotne. Ich liście zawierają flawonoidy, kwasy organiczne, żelazo, wapń i miedź. Po wysuszeniu, stosowane są do naparów. Mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Są skutecznym lekarstwem hamującym rozwój bakterii jelitowych i zmniejszającym biegunkę. Z uwagi na zawarty w malinach wzmacniający serce- potas, regenerujący układ nerwowy magnez, chroniącą przed zawałem lecytynę koktajle malinowe polecane są zwłaszcza osobom narażonym na ciężką prace i stres.

Warto również dodać, że napar z liści malin, rozkurcza mięśnie gładkie macicy, łagodząc bóle miesiączkowe.

K. Nowotarska

źródło: ekotarg.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s