Koło życia

Życie jest całością. Albo działa, albo nie działa. Jak trafnie i dowcipnie pisze profesor Rao z Columbia University, trudno wierzyć ludziom, którzy mówią: „Wiesz, żona się ze mną rozwodzi, dzieci mnie nie poznają, własny pies mnie wczoraj pogryzł, nawet moja kochanka ma romans, ale świetnie idzie mi w pracy. To tak nie działa. Twoje życie jest zintegrowaną całością, która albo gra, albo nie gra.” Dlaczego? Ponieważ lakonicznie rzecz ujmując życie kołem się toczy i potrzebuje równowagi.

Świetnie widać to na narzędziu diagnostycznym, używanym często w coachingu, które nazywa się „Koło życia”.  W poszczególnych częściach zaznacza się poziom zadowolenia i satysfakcji w poszczególnych obszarach i na skutek tej operacji otrzymuje pewną figurę geometryczną.

Połowa biedy jeśli jest to dość koślawe, małe koło. Gorzej kiedy figura wygląda tak:

Jak na tym jechać? Jaka jest jakość jazdy? Wrażenia, emocje, samopoczucie, komfort?  Oczywiście doskonale znamy odpowiedź.

Co wynika z koła życia, jakie wnioski dobrze jest wyciągnąć? Równowaga daje moc i prędkość we wszystkich obszarach –  jej brak naraża nas na wstrząsy i znacznie opóźnia drogę naprzód. Czasem zatrzymuje w miejscu, czasem powoduje, że musimy angażować ogromne pokłady siły aby ruszyć dalej. Zamiast mocować się z tym wiecznym życiowym wielościanem, ustawać co krok, co obrót i ocierać pot z czoła lepiej się zatrzymać i przyjrzeć, czemu nie mogę jechać przed siebie? Które obszary mojego życia mnie trzymają, czego mi trzeba aby osiągnąć równowagę?

Czasami nasze koło życia jest okrągłe, zrównoważone, ale jednak maleńkie; gdzieś na poziomie, dwa, trzy.  Na pytania” jak leci?”; odpowiadamy, „na szczęście do przodu”, „pomału”, „jako tako”. Małe koło jedzie płynnie, ale toczy się metr za metrem, brakuje mu impetu, nie jest w stanie nabrać właściwej prędkości, a my osiągnąć naszego wrodzonego, pełnego potencjału. Oczywiście nie chodzi o to, aby pragnąć nie wiadomo czego.  Marzyć o życiu miliardera, finansowych antypodach czy związku emocjonalnym, który ciągle wrze w temperaturze 100 stopni. Dla każdego z nas 6 czy 10  na kole życia oznacza coś innego.  Wewnętrznie czujemy ile jest „dosyć” –  ile nam trzeba żeby czuć, że jest dobrze, tak jak być powinno, a ile to „w miarę”, ale jednak trochę za mało.  W życiowym umiarze nie chodzi o to, aby zadowalać się byle czym, w myśl zasady, że niebezpiecznie jest pragnąć, bo można pragnąć za wiele.  Taki pragnieniowy ascetyzm jest jak hamulec ręczny. Niby koło jedzie, ale jednak toczy się opornie, pojazd naszego życia nie przyśpiesza, coś nas blokuje, wkładamy niepotrzebnie dużo wysiłku, a rezultaty są co najwyżej takie sobie. Często wystarczy dokonać zmian w jednym obszarze: np. pracy, której nie znosimy i okazuje się, że wszystkie inne sfery idą w górę: zdrowie z marnej trójki robi się szóstkowe, emocje i życie rodzinne poprawia się bez wyraźnego powodu i nakładu pracy, a finanse, mimo że właściwie takie same jak wcześniej dają znaczenie więcej satysfakcji. Równowaga zostaje zachowana, koło się powiększa, toczy się gładko, a my czujemy, że nabieramy prędkości i nie grzęźniemy w każdej małej kałuży.

Hamulcowym mogą  też być nasze myśli, uczucia, obawy, różne „wydaje mi się, że” które mówią nam co trzeba, a czego absolutnie nie wolno.  Nasze przekonania, czasem nasze kiepskie związki z ludźmi, niskie poczucie własnej wartości, czy wiara w to, że życie generalnie jest ciężkie i absolutnie nie może iść jak z płatka.

To Ty prowadzisz ten pojazd, Ty zmieniasz koło, Ty decydujesz. Wiele rzeczy na tej ziemi znajduje się poza strefa naszego wpływu: pogoda, klimat, myśli innych ludzi, ich oceny, ich mniemanie o sobie, czy toksyczne oczekiwania względem nas. To co mamy na pewno w rękach; w obszarze swojego zdecydowanego wpływu to nasze życie, nasze wybory.

Chcesz się wlec po wybojach,  zlewać potem i wyrzekać na słońce, które  świeci Ci w twarz zamiast w plecy?  Szkoda czasu, lepiej zmień koło.

Jak to zrobić? Przeczytaj Zadanie – koło życia

źródło: manufaktura-radosci.blogspot.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s