Bazylia

Bazylia

Bazylia należy do jednego z moich ulubionych ziół. Moja radość nie miała końca, gdy w tym roku udało mi się wyhodować na parapecie trzy pokaźne „krzaczki”. Mimo że pałam miłością do bazylii już od dłuższego czasu, dopiero niedawno dowiedziałam się, że posiada aż tak wiele właściwości. Oprócz tego, że wzbogaca potrawy wyrazistym aromatem, możemy skorzystać z jej pomocy w przypadku problemów z widzeniem, kaszlu, problemach z oskrzelami, zmianach skórnych, nadmiernym stresie, czy też bólach różnego pochodzenia. Z bazylii możemy robić okłady, kompresy, olejki, możemy żuć listki, bazylia jest również składnikiem niektórych preparatów medycznych.

Bazylia – właściwości i zastosowanie.

To cudowne zioło posiada właściwości przeciwbólowe, wzmacniające, relaksujące, przeciwzapalne, a nawet przeciwgorączkowe. Poprawia pamięć, wyostrza zmysły. Oto wybrane przykłady jej zastosowania.

  • Ból –  Bazylia koi bóle różnego pochodzenia, w szczególności: bóle wynikające z kontuzji przy uprawianiu sportu, obrzęki stawów, bóle reumatyczne.
  • Zmiany skórne – zwłaszcza w przypadku tak przykrej dolegliwości dla wielu młodych ludzi jak trądzik młodzieńczy. Bazylia wraz z cynkiem może tu przynieść znaczną pomoc.
  • Migreny – kompresy z bazylii są kolejnym naturalnym sposobem na tę popularną dolegliwość.
  • Problemy z oskrzelami, kaszel – pomaga w oczyszczeniu oskrzeli z zalegających wydzielin.
  • Problemy z narządem wzroku – co ciekawe, bazylia posiada dużo witaminy A,  jest polecana przy problemach z widzeniem wywołanych niedoborami dietetycznymi.
  • Nadmierny stres – w tym przypadku bazylia koi i uspokaja.
  • Ukąszenia owadów – łagodzi i neutralizuje skutki ukąszeń owadów.
  • Przeziębienie – napar z bazylii oczyszcza drogi oddechowe i zbija gorączkę.

Pochodzenie bazylii

Bazylia pochodzi z Afryki i rejonów azjatyckich, aczkolwiek z powodzeniem możemy ją hodować u nas, w domowych warunkach. Wystarczy naprawdę niewiele, aby cieszyć się jej pięknem na parapecie lub na balkonie i nawet osoby, które nie mają dobrej ręki do roślin powinny osiągnąć chociaż zadowalające efekty.

Wiele źródeł podaje, że jest to roślinka jednoroczna, lecz jeśli pozostawisz ją na zimę, zauważysz, że łodyżka zdrewnieje, listki nieco oklapną, lecz na drugi rok, na wiosnę z powrotem odżyje.

Bazylię można zasuszyć, zamrozić oraz posypać solą zalewając oliwą z oliwek (i trzymać w lodówce).

źródło: samouzdrawianie.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s