Orzechy na stres

Orzechy na stres

Szukasz czegoś dobrego na stres? Chrup orzechy włoskie, a w kuchni używaj oleju lnianego. Naukowcy odkryli, że dieta bogata w te produkty może ułatwić kontrolę nad nerwami.

Działanie orzechów, uzyskanego z nich oleju oraz oleju lnianego jest związane z zawartymi w nich wielonasyconych kwasach tłuszczowych. Badaczy interesował ich wpływ na ciśnienie tętnicze w chwilach spoczynku i stresu.

Naukowcy z Penn State University zbadali 22 zdrowe dorosłe osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu. Uczestnicy badania musieli przejść na 3 różne diety. „Pierwsza była typowo amerykańska – bez dodatku orzechów, druga zawierała około 39 gramów orzechów włoskich (co odpowiada 9 orzechom)
i łyżkę oleju z orzechów, trzecia różniła się od drugiej dodatkiem 1,5 łyżki oleju lnianego. Wszystkie diety miały podobną kaloryczność” – czytamy w serwisie PAP Nauka w Polsce.

Następnie uczestnicy eksperymentów zostali poddani stresowi – musieli wygłosić mowę po zaledwie 2-minutowym przygotowaniu lub zanurzyć stopę w zimnej wodzie. Okazało się, że dieta bogata w orzechy włoskie obniża ciśnienie tętnicze zarówno w stanie spoczynku jak i w warunkach stresu. Natomiast olej lniany rozszerzał dodatkowo naczynia krwionośne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s