Warzywa i owoce – wszystko z umiarem!

Co za dużo, to… niezdrowo!
Owoce i warzywa są smaczne i zdrowe, ponieważ praktycznie nie tuczą i zawierają całe mnóstwo witamin. To fakt niezaprzeczalny! Warto jednak zauważyć, że nadmiar niektórych witamin, może być szkodliwy, a ich „przedawkowanie” ma czasem bardzo poważne konsekwencje…

Bóle głowy, wymioty, ospałość – witamina A

Marchew, dynia, melon i warzywa zielonolistne zawierają witaminę A (beta-karoten). Jest ona niezbędna m.in. do odpowiedniego rozwoju komórek, działania wzroku i zachowania prawidłowego stanu skóry oraz błon śluzowych. Jej przedawkowanie może powodować bóle głowy, wymioty, ospałość, wypadanie włosów i zaburzenia funkcji wątroby. Zwiększa też ryzyko poronień. Przy opisanych problemach informacja, że nadmiar karotenu może objawiać się żółtym odcieniem skóry, to pikuś…

Zakłócenia snu, kamienica nerkowa – witamina C

Owoce cytrusowe, truskawki, kiwi, papryka, czarne porzeczki czy ziemniaki to bogate źródło witaminy C (kwas askorbinowy). Odpowiada ona za wytwarzanie neurotransmiterów (takich jak noradrenalina i serotonina) oraz kolagenu, czyli białka niezbędnego do wzrostu, a także odnowy dziąseł, zębów, kości, chrząstek i skóry. Do tego pełni rolę przeciwutleniacza. Nadmiar witaminy C najczęściej wydalany jest z moczem. Przedawkować można jedynie spożywając naprawdę gigantyczne ogromne ilości. Co wtedy? Może pojawić się kamica nerkowa, bóle głowy i zakłócenia snu.

Zaburzenia neurologiczne – witamina B6

W orzechach, bananach oraz soi znajduje się witamina B6 (pirydoksyna), która pełni ważną rolę w działaniu układu immunologicznego i układu nerwowego. Pomaga także przy produkcji czerwonych krwinek. Niestety, jej nadmiar może powodować poważne zaburzenia neurologiczne. Stosowanie wysokich dawek przez dłuższy czas prowadzi zazwyczaj do zaniku czucia oraz sprawności kończyn.

Uszkodzenie wątroby – witamina PP

Nasiona roślin strączkowych, ziemniaki i orzechy to źródło witaminy PP (niacyna – kwas nikotynowy). Uczestniczy ona w procesach przemiany energii w komórkach ciała oraz przy tworzeniu neurotransmiterów. Do tego pomaga w utrzymaniu zdrowego stanu skóry oraz działania układu pokarmowego. Zbyt duża dawka objawia się zaczerwienieniem skóry i może prowadzić do uszkodzenia wątroby.

Niedobór witaminy B12 – kwas foliowy

W zielonolistnych warzywach, brukselce, brokułach i nasionach roślin strączkowych znajdziemy kwas foliowy potrzebny w procesach podziału komórek, syntezy DNA, RNA i białek ustrojowych. Jego przyjmowanie często zalecane jest przed poczęciem oraz w okresie ciąży, bo chroni przed uszkodzeniem cewy nerwowej płodu. Nadmiar kwasu foliowego może maskować niedobór witaminy B12 oraz wywoływać drgawki u chorych na padaczkę.

Niedobór witaminy K – witamina E

Orzechy i jadalne pestki owoców zawierają witaminę E (tokoferol), która pomocna jest w zapobieganiu zmianom wywołanym utlenianiem przez wolne rodniki. W nadmiarze nie jest wysoce toksyczna. Duże dawki mogą jednak powodować niedobór witaminy K.

Problemy z krwią – witamina K

W warzywach zielonolistnych, a szczególnie w: kapuście, brokułach, brukselce i szpinaku znajdziemy witaminę K (filochinon menachinon). To nieodzowny element w procesach tworzenia niektórych białek oraz w prawidłowej krzepliwości krwi. Skutki przedawkowania? Zdaniem naukowców może istnieć powiązanie pomiędzy aplikowaniem noworodkom witaminy K, a zwiększonym występowaniem białaczki wśród dzieci.

 

źródło: jakzdrowozyc.blogspot.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s