Podsdam – Sanssoucci Park

Pałac Sanssoucci

Poczdam – stolica Brandenburgii, leży we wschodnich Niemczech, pomiędzy odnogami rzeki Haweli. Fascynujący Zespół Pałacowo-Parkowy Sanssouci o powierzchni 287 ha znajduje się w północno-zachodniej części Poczdamu. Został zbudowany w XVIII wieku, za czasów panowania Fryderyka II Wielkiego, króla Prus, ale w sumie powstawał na przestrzeni ponad czterech wieków.

Na zamówienie brandenbursko-pruskich władców tworzyli go najlepsi artyści tamtych czasów. Pałac Sanssouci został wpisany w 1990 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zaliczany jest do obiektów konkurujących z francuskim Wersalem. O obiekt troszczy się Fundacja Pruskie Pałace i Ogrody Berlin-Brandenburg.

Galeria zdjęć z Parku Sanssoucci

Informacje praktyczne

Do Poczdamu bez problemu dostaniemy się pociągiem z Berlina (połączenia co ok. 1-2 godziny), po samym mieście najlepiej zaś poruszać się pieszo, aby nic nam nie umknęło z uroków tego pięknego miasteczka.

Godziny otwarcia:

Kwiecień – październik: 9:00 – 17:00
Listopad – marzec: 9:00 – 16:00

Wejście do parku i obejrzenie wszystkich obiektów z zewnątrz jest bezpłatne.

Ogrody tarasowe

Fryderyk II Wielki zbudował ogrody tarasowe na południowych stokach wzniesienia Bornstedt w 1744 roku. Posadzono tam dęby, które jednak zostały ścięte i użyte do rozbudowy Poczdamu. Teren po nich został urządzony w stylu francuskim. Powstało sześć szerokich tarasów, gdzie po murach pięły się krzewy winorośli, a w oszklonych wnękach w murkach oporowych z cegły posadzono drzewka figowe, które rosną do dziś. Z przodu każdego tarasu znajduje się pas trawnika. Na trawnikach posadzono strzyżone cisy. Centralnie umieszczone są szerokie schody, dzielące ogrody na dwie części.

Ogrody tarasowe

W centrum, u stóp ogrodów tarasowych, znajdują się barokowe ogrody dekoracyjne. W klasycznych barokowych ogrodach francuskich główna oś biegła od tzw. salonu z parterami kwiatowymi tuż przy ścianach pałacu, a na jej przedłużeniu znajdował się basen albo kanał z fontannami lub grupami rzeźb. Tutaj również centrum ogrodu stanowi wielka fontanna, wokół której widzimy rzeźby bogów Wenus, Merkurego, Apolla, Diany, Junony, Jowisza, Marsa i Minerwy oraz alegoryczne przedstawienia czterech elementów – powietrza, ognia, wody i ziemi.

Rozbudowa kompleksu Sanssouci wiązała się z wytyczeniem nowej alei dojazdowej od obelisku aż do Nowego Pałacu, zbudowaniem nowych budynków pomiędzy którymi wytyczono koliste trawniki z fontannami i rzeźbami, gwiaździstymi ścieżkami, obsadzonymi grabowymi żywopłotami w stylu ogrodów barokowych.

Zbudowano także oranżerie do uprawy egzotycznych roślin. Powstały także warzywniki i sady, które spowodowały odejście stylu ogrodu od klasycznych założeń ogrodów barokowych. Symbolem połączenia ogrodów dekoracyjnych z użytkowymi są posągi rzymskich bogiń: Flory (bogini kwiatów) i Pomony (bogini sadów, ogrodów i drzew owocowych), umiejscowione przy wejściu od strony wschodniej.

Egzotyczne rośliny Parku Sanssoucci

W 1825 r. Fryderyk Wilhelm III podarował swojemu synowi, Fryderykowi Wilhelmowi IV, tereny na południe od Sanssouci, gdzie zbudowano pałac Charlottenhof, wokół którego powstał zupełnie różniący się od ogrodów barokowych – modny, romantyczny ogród krajobrazowy w stylu angielskim.

Fontanny

Zasilanie licznych fontann w ogrodach Sanssouci miało odbywać się przy pomocy zbiornika na szczycie wzniesienia, jednak ciągle były problemy techniczne. System nie funkcjonował poprawnie. Okazało się, że z powodu zbyt małej średnicy rur zasilających, dlatego zwrócono się po pomoc do szwajcarskiego matematyka, który przy pomocy naukowych wyliczeń miał usprawnić system wodotrysków. Zabieg ten się nie udał, bo król nie wziął pod uwagę zaleceń naukowca i dopiero sto lat później (w 1842 roku) zastosowano silniki parowe i stację pomp, co pozwoliło na pełny sukces w tym zakresie. Największa fontanna trysnęła wtedy na wysokość aż 38 metrów!

Fontanna

Oranżeria

Na wprost oranżerii wzniesiono konny pomnik Fryderyka Wielkiego, a ogród uatrakcyjniono ciekawą sadzawką. Oranżeria sąsiaduje z Uniwersyteckim Ogrodem Botanicznym.

Oranżeria

Grota Neptuna

Grota była częścią systemu wodotrysków (fontann, kaskad i kanałów) w parku otaczającym letnią rezydencję Fryderyka II Wielkiego. Znajduje się we wschodniej części parku, niedaleko wejścia z obeliskiem. Na szczycie groty znajduje się figura rzymskiego boga wód, chmur i deszczu – Neptuna, a jej wnętrze wyłożone jest muszlami.

W południowej części parku zwróciłam uwagę na wyglądający bardzo bogato, wręcz „kapiący złotem” okrągły pawilon Chińskiej Herbaciarni, gdzie kopułkę na dachu tej budowli zdobi złocista figura siedzącego mandaryna. U stóp kolumn umieszczono złote rzeźby wyobrażające muzykujących Chińczyków. Znajduje się tutaj kolekcja porcelany z Miśni, Chin i Japonii.

Idąc dalej wzdłuż kanału napotkałam malowniczy kompleks tzw. Łaźni Rzymskich, zbudowanych w ogrodzie. W skład tego kompleksu wchodzi antyczna willa w stylu włoskim, świątynia, pawilon ogrodowy, altana i rzymska łaźnia. To taki swoisty kawałek Italii.

Łaźnie rzymskie

Dochodząc do południowych krańców parku napotkałam Pałac Charlottenhof – najmłodszy z pałaców, zbudowany w stylu neoklasycystycznym, a obok przyjemny Gaj Poetów i pachnący Ogród Różany.

Ogród różany

Teren kompleksu jest tak wielki, że wizyta w ciągu jednego dnia nie wystarcza na spokojne obejrzenie wszystkiego, a co dopiero zwiedzenie wnętrz pałaców. Jest to po prostu niemożliwe. Nasza wycieczka była nastawiona głównie na ogrody, ale jeśli chcemy zobaczyć coś więcej, powinniśmy zaopatrzyć się w mapkę w języku polskim, wytyczyć sobie trasę po najciekawszych punktach i przeznaczyć na to co najmniej trzy dni.

Poczdam miasto pałaców i ogrodów Poradnik Praktyczny

Główne obiekty na terenie zespołu Sanssouci:

 • Pałac Sanssouci

Godziny otwarcia:

Kwiecień – październik: 9:00 – 17:00
Listopad – marzec: 9:00 – 16:00

Cena: 8 euro (zwiedzanie tylko z przewodnikiem)

 • Nowy Pałac

Godziny otwarcia:

Kwiecień – październik: 9:00 – 17:00
Listopad – marzec: 9:00 – 16:00

Piątki nieczynny.

Ceny: 6.00 Euro (5.00) w lecie z przewodnikiem, 5.00 Euro (4.00) w lecie, bez przewodnika

 • Pałac Charlottenhof

Godziny otwarcia:

15 Maj – 15 październik: Czwartek – Niedziela 10:00 – 17:00

Ceny: 4.00 Euro, tylko z przewodnikiem.

 • Nowa Oranżeria

Godziny otwarcia:

15 Maj – 15 październik – Czwartek – Sobota 10:00 – 17:00

Wieża widokowa:
Kwiecień – 14 maj: Sobota i Niedziela 10:00 – 17:00
15 Maj – 15 październik: Czartek – Niedziela 10:00 – 17:00

Ceny: 3.00 Euro (2.50) z przewodnikiem
Wieża widokowa: 1.00 Euro bez przewodnika

 • Pawilon chiński

Godziny otwarcia:

15 Maj – 15 październik: Czwartek – Niedziela 10:00 – 17:00

Ceny: 1.00 Euro, bez  przewodnika

 • Łaźnie rzymskie

Godziny otwarcia:

15 Maj – 15 październik: Czwartek – Niedziela 10:00 – 17:00
Poniedziałki nieczynne.

Ceny: Z wystawą: 3.00 Euro (2.50), z przewodnikiem; Bez wystawy: 2.00 Euro (1.50 Euro)

 • Historyczny młyn Sanssouci

Godziny otwarcia:

Kwiecień – październik: 10:00 – 18:00
Listopad, styczeń – marzec: 10:00 – 16:00, Soboty i Niedziele

Ceny: 2.00 Euro (1.00), bez przewodnika

 • Kompleks ruin na wzniesieniu Ruinenberg

 • Belweder na wzgórzu Klausberg

Godziny otwarcia:

Kwiecień – październik: 10:00 – 17:00 Soboty i Niedziele oraz święta państwowe

Ceny: 1.00 Euro bez przedownika

 • Kościół Pokoju
 • Pałac Neue Kammern
 • Galeria Malarstwa
 • Antikentempel
 • Świątynia Przyjaźni
 • Pawilon Smoków na wzgórzu Klausberg
 • Grota Neptuna
 • Zielona Brama
 • Forteca
 • Bażantarnia

Część obiektów została wybudowana za czasów panowania Fryderyka II Wielkiego, a część powstała w późniejszych latach, za panowania Fryderyka Wilhelma IV. Kompleks Sanssouci to ponad 70 kilometrów ścieżek, ogromny park, siedem pałaców i wiele budynków towarzyszących.

źródło: ogrodnictwo.pl, fly4free.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s