Legenda o jajach i groźnym cholesterolu

W naturze nie znajdziemy drugiego produktu o takich właściwościach i potencjale jak jajo. Proporcje zawartych w nim białek, kwasów tłuszczowych, związków mineralnych i witamin są tak dobrane, że może z nich powstać nowe życie. Z jaja na które oddziałuje się ciepłem może wykluć się zdrowe pisklę – stworzenie z układem nerwowym, kostnym i odpornościowym.

Cholesterolofobia lat 70-tych

Jajo padło ofiarą propagandy napędzanej w latach 70-tych przez koncerny farmaceutyczne, straszące przed zabójczym cholesterolem.

Cholesterol jest związkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Codziennie wytwarzamy cholesterol w dużych ilościach (odpowiednik ok. 15 jaj). Jeżeli dostarczamy cholesterol z zewnątrz to organizm odpowiednio reaguje, hamując procesy produkcji cholesterolu, uruchamiając mechanizmy wyrównujące jego poziom. U osób zdrowych proces ten przebiega bez najmniejszych zakłóceń, jednak osoby genetycznie obciążone hipercholesterolemią narażone są na odkładanie się cholesterolu w tętnicach powodując tym samym ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału lub udaru.

Organizmy osób zdrowych są w stanie regulować poziom cholesterolu bez względu na to, w jakich ilościach jest spożywany.

Jajo to prawdziwa skarbnica cennych aminokwasów, niemal wszystkich witamin oraz składników mineralnych takich jak fosfor czy żelazo.

Dwa jaja dziennie to 100% pokrycie zapotrzebowania w witaminę B12, niezbędnej przy przetwarzaniu cukrów i tłuszczy. Dwa jaja zapewniają również sporą porcję luteiny wzmacniającej wzrok oraz witaminy A i E.

Jaja powinny zajmować w naszym jadłospisie szczególną rolę. Jak dowodzą aktualne badania naukowe ich spożywanie prowadzi do obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Ze względu na bogactwo składników w nich zawartych powinniśmy raczyć się nimi codziennie a legendę o niebezpiecznym cholesterolu podwyższanym przez jaja włożyć między bajki.

Smacznego!

źródło: apetyt-na-zdrowie.pl

Przeczytaj: Cudowne jajko

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s