Zamek Klempenow

Zamek Klempenow (Burg Klempenow) – Mekclemburgia – Niemcy

Zamek Klempenow (Burg Klempenow) to średniowieczna budowla położona w miejscowości Klempenow w dolinie rzeki Tollense około 15 kilometrów na północ od Altentreptow na terytorium Pomorza.

Zamek, w całości zbudowano z cegły po 1231 roku przez książąt pomorskich. Stał tuż przy historycznej granicy między Pomorzem a Meklemburgią; w 1240 roku prawdopodobnie znajdował się w rękach księcia dymińskiego Warcisława III. Najstarsza część budowli to wieża i mury; pochodzą one z drugiej połowy XIII wieku.

W 1433 roku na terenie zamku wzniesiono spichlerz i dom bramny; pod koniec XV wieku dokonano przebudowy części zabudowań w stylu renesansowym. Między XIII a XVI wiekiem zamek stanowił rezydencję arystokratycznej rodziny Heydebreck, pochodzącej z Dolnej Saksonii, dworzan książąt pomorskich.

W latach 1630-1721 zamek pozostawał w rękach szwedzkich; w 1631 roku król szwedzki Gustaw Adolf nadał Klempenow szwedzkiemu feldmarszałkowi Dodo zu Innhausen und Knyphausen. Później zamek znalazł się we władaniu Prus a  po utracie swojego znaczenia strategicznego stał się częścią majątku ziemskiego nastawionego na produkcję rolną.

Zamek przebudowano w XIX wieku; kolejna przebudowa miała miejsce w XX wieku, po II wojnie światowej. Do 1990 roku na zamku mieszkali pracownicy zatrudnieni w rolnictwie; w 1991 roku powstało stowarzyszenie obywatelskie Kultur-Transit-96 eV, którego celem jest powstrzymanie niszczenia budowli i dokonanie niezbędnych napraw. Na przełomie XX i XXI wieku odrestaurowano m.in. kaplicę zamkową.

Od 1998 roku zamek jest udostępniony do zwiedzania; odbywają się w nim również imprezy kulturalne i wystawy.

W odległości 4 kilometrów na południowy wschód od zamku Klempenow znajduje się zamek Landskron.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s