Wieliczka – Zamek Żupny

Wieliczka znana jest przede wszystkim z kopalni soli. Wpisana jako jeden z pierwszych zabytków, na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku, od lat przyciąga miliony turystów.  Gdyby jednak głód atrakcji nie został zaspokojony pod ziemią, spieszę poinformować, że w cieniu zabytkowej kopalni, Wieliczka kryje między innymi Zamek żupny.

Powstanie zamku w stolicy polskiej soli datuje się na okres tuż przed pierwszą lokacją miasta, tj. przed rokiem 1290. Niestety ze średniowiecznych zabudowań pozostały jedynie fundamenty i jedna wieża.

Pod koniec II wojny światowej obiekt został niemal doszczętnie zniszczony i własną ruiną straszył aż do roku 1976. Wtedy rozpoczęto jego odbudowę, zakończoną w 1984 roku. Zrekonstruowany w swej XVI-wiecznej formie zamek pełni obecnie funkcje muzealne.

Starannie zrekonstruowany zespół zamkowy składa się obecnie z Domu pośród żupy, Domu żupnego z galerią, fragmentów średniowiecznego muru obronnego, gmachu południowego, XIV-wiecznych murów kuchni, gotyckiej baszty oraz najstarszego w Polsce szybu, usytuowanego pomiędzy murem a Domem pośród żupy.

Zarząd kopalni wyprowadził się z zamku po zniszczeniach drugiej wojny światowej i współcześnie mieści się tu siedziba Muzeum Żup Krakowskich z bogatą ekspozycją fikuśnych solniczek i licznymi pamiątkami z historii miasta. 

Muzeum otwarte jest codziennie za wyjątkiem wtorków (w okresie zimowym niedostępne również w niedziele) w godz. 8:30-15:30. Bilet wstępu kosztuje 4 złote (3 zł ulgowy), a wynajęcie przewodnika (również w języku angielskim) to koszt rzędu 35 zł.

Jak to w małych miasteczkach bywa, również w Wieliczce, centralnym punktem miasta jest rynek, na którym znajduje się malowidło w 3D. Można sobie specjalną maszyną zrobić zdjęcie i wysłać e-mailem do znajomych.

Album zdjęć – Wieliczka

Historia Zamku
Plan Zamku

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s