Zamek Penkun

Penkun to najmniejsze miasto w niemieckiej Meklemburgii, czyli na Pomorzu Przednim. Miejscowość ta leżąca nad jeziorem Schloss znajduje się niecałe 30 kilometrów od granicy z Polski, przy autostradzie A11 prowadzącej z Berlina do Szczecina i jest naprawdę warta zobaczenia. Malownicza mieścina wygląda jak z bajki ze swoją czarującą starówką, jednak największa atrakcją Penkun jest zamek.

Zamek położony jest na górze zamkowej porośniętej gęsto drzewami i dominuje nad miastem. Obiekt wybudowano w XVII wieku a w skład całego zamkowego kompleksu wchodzą jeszcze relikty średniowiecznej warowni, budynek bramny z roku 1486, brama z 1614, dom zarządcy z XVIII wieku oraz wzniesiony w XIX wieku budynek gospodarczy.

Zamek przez wieki był nękany przez pożary i grabieże, jednak cały czas był odnawiany a w pierwszej połowie XVIII wieku wprowadzono w jego wnętrzu liczne zmiany. Ponoć pierwowzorem zamku było północne skrzydło Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Do tej pory zachował się średniowieczny filar podpierający schody z 1300 roku, który jest jednym z najstarszych zachowanych elementów murowanych budowli zamkowych na Pomorzu Przednim.

W pomieszczeniach zamku zachowały się resztki zdobień na ścianach i sufitach oraz elementy wyposażenia, czyli kominki czy zdobienia portali pochodzące z XVII- XIX wieku.

Zamek do końca II wojny światowej należał do rodziny von der Osten. Potem aż do 1958 roku służył jako szkoła, internat oraz placówka edukacyjna. Dopiero w 1986 roku zajęto się należycie zabytkiem i podjęto prace renowacyjne, dzięki czemu obecnie mieści się w nim muzeum narodowe a większość komnat zostało udostępnionych zwiedzającym.

Ponadto, w miasteczku można zapoznać się ze średniowiecznymi obyczajami. Freilichtmuseum Penkun to dwunastowieczna osada niemiecka, która wiernie oddaje wczesne osadnictwo niemieckie. Przechodząc przez bramę w palisadzie nagle znajdujemy się we wsi, takiej jak przed wiekami. Wiejskie domy wybudowano z zastosowaniem różnych metod budowlanych. Kryte są strzechą lub drewnianym gontem. Sprzęt i narzędzia są dostępne dla zwiedzających i można ich dotykać i je wypróbowywać. Jest to szczególnie atrakcyjne dla dzieci, ale i dorośli z pewnością znajdą wiele interesujących zajęć.

Wszystko to ma ukazać jak dawniej żyli i pracowali osadnicy. Pola sąsiadujące z wsią są przygotowane w tradycyjnym systemie trójpolowym. We wsi można zobaczyć uprawy tradycyjnych roślin, żywności. Są ekspozycje dotyczące medycyny, przemysłu włókienniczego i farbowania. We wsi znajduje się ogród ziołowy i nieduże zoo, które jest w posiadaniu, m.in. starych ras owiec zagrożonych wyginięciem.
Powierzchnia muzeum obejmuje około 3 ha i znajduje się nad jeziorem w pobliżu zamku.

Ceny biletów 

Dorośli : 2,00 Euro
Dzieci w wieku 6 – 14 lat : 0,50 Euro
Wycieczki łodzią: 25 eur

Godziny otwarcia  (sezon trwa od kwietnia do września ):
Poniedziałek – czwartek –  10:00 – 16:00
piątek: .12:00 -18:00
sobota .12:00 – 18:00 Uhr
niedziela  12:00 – 17:00 Uhr

Historia zamku

źródło:  Internet, pogranicze.de

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Zamek Penkun

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s