Pałace: Rybokarty i Stuchowo

Rybokarty – Pałac Ptaszynka

Neogotycki styl tego pięknego i okazałego pałacu, położonego w małej wiosce Rybokarty na pomorzu zachodnim (80 km od Szczecina, 30 km od Rewala) to jedna z najciekawszych budowli tego rodzaju na pomorzu.

Właściwie jest to duża rezydencja magnacka ozdobiona całym repertuarem neogotyckich form, w tym wież stylizowanych na obronne.

Za pałacem wytyczono park krajobrazowy, który dochodzi do malowniczego jeziora.

Rośnie tu wiele cennych drzew, m.in. jodła kaukaska, modrzew europejski i wspaniała jodła szlachetna w odmianie niebieskiej, mająca w obwodzie 265 cm – druga pod względem grubości w Polsce.

Stuchowo

Za Rybokartami, kierując się dalej, w stronę morza, w niewielkiej miejscowości, która od XIV wieku aż po wiek XX należała do potężnego pomorskiego rodu von Plötzów, stoi przy głównej drodze okazały eklektyczny pałac, mieszczący obecnie szkołę podstawową.

Pałac, zbudowany pod koniec XIX w., to neogotycka, niekonwencjonalna bryła, ozdobiona fantazyjną wieżyczką. Nad wejściem widnieją inicjały i herb dawnych właścicieli.

Wokół – tam gdzie widać pastwisko – ciągnie się duży park w stylu angielskim (o powierzchni 41 ha), zaliczany do najcenniejszych na Pomorzu Zachodnim ze względu na wspaniałą kolekcję unikatowych roślin.

Galeria zdjęć

Historia Pałacu Ptaszynka w Rybokartach
Historia Pałacu w Stuchowie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s