Wielkanocne Zamkołażenie 2014

Jawor – Zamek

Wielkanocne zamkołażenie w tym roku, tradycyjnie rozpoczęło się od penetracji pobliskich zamków na trasie do celu. A, że w tym roku celem znów był Dolny Śląsk, zwiedzanie zaczęliśmy od miejscowości Jawor. O samy zamku można przeczytać więcej w oddzielnym wpisie tutaj.

Przepiękny rynek z charakterystycznymi półkolistymi arkadami oraz budynek Urzędu Miejskiego nadają temu niewielkiemu miasteczku cudowny, urzekający klimat.

Jawor – rynek

W drodze do zaplanowanego na trasie Zamków Bolków w miejscowości Świny natrafiliśmy na drogowskaz prowadzący wąską wewnętrzną uliczką, na niewielkie wzniesienie.

Zamek Świny

Zamek w Świnach był jedną z pierwszych murowanych warowni i należał do znanego i możnego rodu Świnków. W XVIII w. stracił na znaczeniu i został opuszczony. Pożar w 1876 r. obrócił budowlę w ruinę. Postępujące zniszczenie powstrzymały dopiero przeprowadzone w latach trzydziestych XX w prace zabezpieczające.

Front – Zamek Świny

Aktualnie ruiny są własnością prywatną, udostępnianą do zwiedzania. Do dzisiaj zachowały się gotyckie mury wieży mieszkalnej z dwoma cylindrycznymi
wieżami, wzniesionymi w XVI-XVII stuleciu oraz murami obwodowymi.

Zabytkowa tablica – Zamek Świny

Historia zamku Świny

Dojeżdżając do Bolkowa, tuż na samym wjeździe do miasteczka, na najwyższym wzniesieniu naszym oczom ukazał się dumnie górujący nad miastem zamek.

Zamek Bolków

Zamek Bolków – jest jednym z największych zamków na Dolnym Śląsku. Cechą charakterystyczną zamku jest 25 metrowa wieża. Jako jedyna budowla tego typu w Polsce posiada kształt klinowy. Potężne mury zamku skutecznie broniły twierdzy podczas wojen husyckich, a podczas II Wojny Światowej zamek w Bolkowie był siedzibą administracji niemieckich tajnych fabryk zbrojeniowych.

Budowę zamku rozpoczął w połowie XIII w. książę Bolesław II Łysy zwany Rogatką (ze względu na jego rogaty charakter). Po jego śmierci budowę kontynuował jego syn Bolko I Wielki. Powstała wtedy wieża, która do dziś wyróżnia ten zamek. W późniejszym okresie zamek był kilkakrotnie przebudowywany, a obecny kształt uzyskał dopiero w XVI w.

Dojazd do niego bardzo dobrze opisują drogowskazy.

Zamek Bolków – drogowskaz

Do zamku prowadzą dwie bramy. Pomiędzy nimi znajduje się wąskie przejście zwane szyją bramną.  Po jej przejściu znajduje się Dziedziniec Turniejowy.

Zamek Bolków

Dopiero po przejściu tej pierwszej bramy widać wewnętrzne mury zamku. Biały budynek to Dom Straży, w którym obecnie jest kasa biletowa. Niestety ze względu na święto wejście na zamek było niemożliwe. Mimo wszystko widok był imponujący.

Oficjalna strona Zamku Bolków
Historia Zamku Bolków

I takim oto zamkowym szlakiem udało nam się dojechać do Karpacza, gdzie mimo braku zamków udało nam się co nieco pospacerować i kilka ciekawych miejsc odwiedzić.

A na koniec naszej Wielkanocnej wyprawy odwiedziliśmy jeszcze Zamek Chojnik, gdzie zastała nas mega burza, która mimo najlepszych chęci naszych dalszych planów pokrzyżować nie zdołała.

Galeria – Wielkanocne Zamkołarzenie 2014

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s