Celem porządków powinno być znalezienie tego, co jest naprawdę ważne.

Celem porządków powinno być znalezienie tego co jest naprawdę ważne

Zdaniem psycholog Joanny Heidtman, porządki nie powinny polegać jedynie na tym, by czegoś zrobiło się mniej. Psycholog była gościem audycji „Instrukcja obsługi człowieka”.

Sto lat temu włoski socjolog i ekonomista Vilfredo Pareto zauważył, że 80 proc. całkowitego majątku kraju znajduje się w rękach zaledwie 20 proc. społeczeństwa. Potem okazało się, że zasada ta ma zastosowanie również w innych dziedzinach życia. M.in. można ją wykorzystać robiąc… wiosenne porządki.

– Na przykład patrzymy na naszą szafę. 20 proc. jej zawartości to są nasze hity, ubrania, które ciągle nosimy. W reszcie albo się nie czujemy zbyt dobrze, albo nie wyglądamy tak, jakbyśmy chcieli. Może warto kogoś obdarować ubraniami, z których nie korzystamy? – pyta gość audycji „Instrukcja obsługi człowieka” psycholog Joanna Heidtmann.

Dodaje, że podobna zależność występuje w naszych relacjach z innymi ludźmi. Często marnujemy energię na spotkania, po których mamy poczucie straconego czasu. – Warto ten czas poświęcić mniejszej grupie ludzi, na których nam naprawdę zależy – podkreśla gość Grażyny Dobroń.

Zasada ta sprawdza się również w pracy. Pracownik powinien przeanalizować swoje działania. Ocenić, które przynoszą najlepszy efekt i są najbardziej zgodne z jego możliwościami, predyspozycjami. Warto się na nich skupić. Okazuje się bowiem, że zazwyczaj te 20 proc. aktywności składa się na 80 proc. sukcesu.

Jak zaznacza dr Heidtman, celem porządków w życiu, domu, pracy powinno być znalezienie tego, co jest naprawdę ważne i skupienie się na tym.

źródło: polskieradio.pl – link do audycji online

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s