Harmonia

HARMONIA WEWNĘTRZNA

To w rzeczywistości równowaga emocjonalna, nasze dobre samopoczucie. Jest to stan niezwykle potrzebny do prawidłowego funkcjonowania, a zarazem dość trudny do osiągnięcia przez niektórych ludzi.
Ewa Molga („Tu i Teraz” Nr 9, Maj 2011)

Wielu z nas nie daje sobie przyzwolenia do odczuwania wewnętrznej równowagi i harmonii. Być może uważamy, ze nie mamy prawa czuć się dobrze, nie zasługujemy na to. Oczywiście, od czasu do czasu, każdy z nas może odczuwać negatywne emocje, takie jak np. strach, smutek, poczucie winy czy złość. Jeśli zaś taki stan zaczyna w naszym życiu dominować, bardzo szybko możemy stać się „niewolnikami” tych negatywnych przekonań o sobie i otaczającym nas świecie, a co za tym idzie, popadać w pewnego rodzaju depresje.

Tak naprawdę tylko od nas samych zależy to, co w danej chwili czujemy. Bardzo ważne jest jak interpretujemy nasze uczucia, jak je okazujemy, czy ukrywamy je i czy pozwalamy im decydować za nas. Istotne jest także abyśmy odpowiedzieli sobie na pytanie czy dajemy sobie prawo do odczuwania wszystkich uczuć i emocji, zarówno tych pozytywnych, jak również negatywnych.

Dość często, u źródeł tego rodzaju problemów leży przekonanie, ze nie zasługujemy na to, aby odczuwać harmonię wewnętrzną. Dobre zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne. Wiąże się ono w dużym stopniu z miłością i szacunkiem do samego siebie. A właśnie ta miłość do siebie jest pierwszym krokiem na drodze do polepszenia naszego życia.

Jeśli chcemy cokolwiek w naszym życiu naprawić i zmienić, powinniśmy zacząć od pracy nas sobą, nad zaakceptowaniem siebie samego wraz ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami. Powinniśmy także nauczyć się uniezależniać od opinii innych ludzi na nasz temat. Dajmy zarówno sobie, jak i innym ludziom prawo do posiadania swojego zdania nawet, gdy są one ze sobą sprzeczne. Wiele naszych opinii o sobie nie ma żadnych podstaw w rzeczywistości. Powinniśmy uświadomić sobie, ze, jeśli sami na to nie pozwolimy, takowe opinie nie będą miały nad nami władzy, wiec nie będą mogły sterować naszymi nastrojami, emocjami, a w konsekwencji całym naszym życiem.

Negatywne myśli na własny temat to tylko zwykle słowa, a słowa możemy w każdej chwili zmienić. To my nadajemy im odpowiednie znaczenie i to od nas zależy czy zezwolimy im wpływać destrukcyjnie na nasze samopoczucie. Dlatego tez nie pozwalajmy, aby zwykle słowa decydowały o tym, czy czujemy się w danej chwili dobrze, czy tez nie.

Co możemy jeszcze zrobić? Od czego najlepiej zacząć?

Bardzo pomocne jest przekształcanie negatywnych opinii na własny temat na opinie pozytywne. Istotne mogą się tutaj okazać również wszelkiego rodzaju afirmacje. Podczas pracy nad sobą starajmy się wybierać tylko te myśli, które nas podbudowują i wspierają. Pozostańmy w zgodzie ze sobą i z procesem życia, nauczmy się akceptować własne myśli i uczucia, zarówno te pozytywne, jak i negatywne, ale nigdy nie pozwólmy im wpływać na nas destrukcyjnie. Dajmy sobie przyzwolenie na odczuwanie wewnętrznej harmonii i szczęścia, bez względu na to, co przynosi nam nasze życie. Nauczmy się dopuszczać do siebie myśli o swoich większych możliwościach, nie zasłaniajmy ich, lecz eksponujmy. Uwierzmy bardziej w siebie!

„Najbardziej boimy się nie tego, ze do niczego się nie nadajemy, ale tego, ze poczujemy się potężni ponad miarę.To nasze światło, nie mrok, najbardziej nas przeraża.Pytamy samych siebie: czyżbym mógł być tak błyskotliwy, wspaniały, utalentowany i cudowny? A dlaczego nie? Jesteś dzieckiem wszechświata. Udając, ze jesteś mały, nie przysłużysz się światu. Nie ma sensu kurczyć się po to, by inni ludzie nie czuli się przy tobie niepewnie. Narodziliśmy się po to, by manifestować chwale wszechświata, która w nas istnieje. Nie w niektórych nas, ona istnieje we wszystkich. Pozwalając, aby jaśniało nasze światło, Nieświadomie dajemy innym pozwolenie na to samo. A gdy wyzwalamy się z własnych leków, Nasza obecność automatycznie wyzwala innych.”  (Marianne Williamson).

źródło: http://www.magazyntuiteraz.pl

Osoby, które mogą pomóc:

Gangaji
Byron Katie
Eckhart Tolle
Brian Tracy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s