Rośliny w domu – te warto mieć!

Rośliny w domu

Nie od dziś wiadomo, że rośliny mają na nas zbawienny wpływ. Nie tylko pięknie wyglądają i dostarczają wrażeń estetycznych, ale także poprawiają samopoczucie, a co najciekawsze niektóre gatunki pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.

Rośliny zielone fotosyntetyzują. W procesie tym zużywając dwutlenek węgla wydalają tlen, niezbędny nam do życia. Ponadto, niektóre rośliny pokojowe maja zdolność pochłaniania rozmaitych szkodliwych substancji chemicznych, wydobywających się na przykład z tworzyw sztucznych, mebli, wykładzin, farb, lakierów, klejów. Są też takie rośliny, które pochłaniają dym papierosowy. Jeśli postawimy w domu właśnie takie rośliny, będziemy wdychać mniej szkodliwych związków, a to na pewno wpłynie korzystnie na nasze zdrowie.

Rośliny doniczkowe ustawione w pomieszczeniach podnoszą również w nich wilgotność powietrza, zwłaszcza te o gęstym ulistnieniu, obficie rosnące (paprocie, szeflera, bluszcz, skrzydłokwiat) – im w pomieszczeniu jest cieplej i bardziej sucho, tym rośliny wydalają więcej pary wodnej (mocniej transpirują), co powoduje, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu zwiększa się. Potrzebują one dużo wody, którą później intensywnie odparowują przez łodygi i liście. Niektóre kwiaty doniczkowe poprawiają także jakość powietrza, poprzez zwiększenie ujemnej jonizacji, która jest korzystna dla naszego zdrowia.

Mieszkanie, w którym są rośliny doniczkowe – zarówno te o ozdobnych liściach, jak i rośliny kwitnące – staje się atrakcyjniejsze. Rośliny są znakomitym dopełnieniem aranżacji wnętrza, a dodatkowo przebywanie w pomieszczeniu, gdzie znajdują się kwiaty doniczkowe wpływa na nas relaksująco.

A teraz konkretnie, które rośliny warto mieć w domu i dlaczego?

KWIATY I ROŚLINY

Orchidea (Storczyk)

Orchidea (Storczyk)

Neutralizuje tzw. smog elektromagnetyczny (ksylen), czyli szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputer i telewizor, więc najlepszym dla nich miejscem będzie salon, sypialnia lub biuro. Usuwa również z powietrza aldehyd mrówkowy, aceton i chloroform. Aldehyd mrówkowy to organiczny związek chemiczny, który paruje  z mebli, tapet i parkietu. Roślina lubi nasłonecznione miejsca i wilgoć – najlepszym dla niej miejscem jest parapet. Jest wyjątkowo ozdobna, więc nadaje się praktycznie do każdego mieszkania.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum Adans.)

Oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu. Substancje te znajdują się głównie w dymie tytoniowym. Roślina pochłania aceton i trójchloroetylen – wydzielany przez monitor i telewizor. Skrzydłokwiat również usuwa z powietrza alkohol (znajdujący się np. w perfumach). Wszystkie odmiany skrzydłokwiatu są zielone przez cały rok. Mają wąskie liście, które osiągają długość nawet do 30 centymetrów. Kwiaty wydzielają przyjemny, intensywny zapach.

Paproć

Paproć (adiantum)

Świetnie nawilżają, jonizują powietrze, a także usuwają formaldehyd, który znaleźć można w większości kuchenek gazowych. Paprotki oczyszczają powietrze ze szkodliwych toksyn wydzielanych z mebli, tapet, farb czy wykładziny. Pochłaniają formaldehyd (środek konserwujący używany m.in. lakierach do paznokci i dezodorantach). Liście paproci mają dużą powierzchnię, dzięki czemu świetnie nawilżają powietrze. Naukowcy udowodnili, że neutralizują również szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputer i telewizor.

Fikus Benjamina

Figowiec Benjamina – Fikus (Ficus benjamina L.)

Oczyszcza powietrze z większości toksyn w nim zawartym – zwłaszcza formaldegydu, benzenu i amoniaku. Ta roślina również świetnie nadaje się do biura, ponieważ dobrze znosi słabe oświetlenie. Ma piękne, drobne, skórzaste i błyszczące liście. Występuje w jednolitym odcieniu lub jest nakrapiana białymi, jasnozielonymi plamkami. Niestety, fikus jest podatny na mszyce, wełnowce, tarczniki, przędziorki i wciornastki.

Dracena

Dracena (Dracaena)

Dracena odfiltrowuje z powietrza takie substancje, jak toluen, benzen, formaldehyd, trójchloroetylen i tlenek węgla (czad). Odmiany tej rośliny, które najlepiej oczyszczają powietrze to: dracena wonna, dracena obrzeżona, dracena deremeńska. racena jest łatwa w uprawie i szybko się regeneruje, więc idealnie nadaje się do mieszkań początkujących miłośników roślin. Ze względu na kształt i barwę liści polecana jest przez architektów do dekoracji nowoczesnych wnętrz. Przypuszcza się, że ta odporna roślina pomaga w pozbywaniu się trójchloroetylenu, natomiast Rademachera snicia, zwana też nikotynowcem, polecana jest do mieszkań, w których pali się papierosy.

Filodendron

Filodendron

Oczyszcza powietrze z amoniaku, benzenu i formaldehydu. Wiele z odmian filodendronów osiągają olbrzymie rozmiary, więc lepiej czują się w biurze niż mieszkaniu. Nie są trudne w pielęgnacji. Wymagają umiarkowanego podlewania i temperatury pokojowej. Zdecydowanie wolą półcieniste stanowiska.

Bluszcz

Bluszcz (Hedera L.)

Bluszcz pospolity usuwa z powietrza benzen, ksylen, formaldehyd i trójchloroetylen. Dobrze czuje w każdym pomieszczeniu, pod warunkiem, że będzie miał minimalny dostęp do światła. Równie skutecznie oczyści powietrze w ciemniejszym holu, jak i w nasłonecznionej kuchni. Dobrze znosi rzadkie podlewanie i chłodniejszą temperaturę, więc idealnie nadaje się do biura.

Wężownica

Sansevieria – wężownica (Sansevieria Thunb.)

Usuwa z powietrza benzen i formaldehyd. To roślina bardzo łatwa w pielęgnacji i w rozmnażaniu. Jest bardzo efektowna. Ma oryginalne, szerokie liście – zielone z żółtymi obrzeżeniami. Świetnie wygląda w biurach, halach fabrycznych i na korytarzach.

Palma doniczkowa

Palma (Arecales Bromhead)

Oczyszcza powietrze z formaldehydu i amoniaku. To substancje, które najczęściej znajdują się w drukarkach, monitorach i kserach. Usuwają również to­lu­en, ksy­len, ben­zen, trój­chlo­ro­ety­len. Podobnie jak paproć – doskonale nawilża powietrze. Idealnie nadaje się do biura, ponieważ jest bardzo łatwa w pielęgnacji i osiąga duże rozmiary. Gatunki palmy, które najskuteczniej oczyszczają powietrze to: areka i daktylowiec niski.

Aglonema

 Aglaonema (Aglaonema Schott)

Oczyszcza powietrze z benzenu, amoniaku i toluenu. W zależności od odmiany może osiągać nawet 1 metr wysokości. Roślina jest dość wymagająca. Lubi światło, ciepło i wilgoć. Nadaje się do ogrodu zimowego lub na okno, na którym mamy już  kolekcję kwiatów. Aglaonema ma szmaragdowozielone liście, które są pokryte malowniczymi plamkami. Liście mogą być owalne lub jajowate.

Zielistka

Zielistka (Chlorophytum Ker Gaw.)

Oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu. Obie te substancje znajdują się w dymie tytoniowym. Usuwa z powietrza również tlenek węgla (czad). Tak samo jak paprotka chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Ma piękne liście – ciemnozielone brzegi i jasny środek. To jedna z najmniej wymagających roślin doniczkowych. W dodatku bardzo łatwo się ją szczepi, ponieważ wytwarza pędy rozłogowe, które po ucięciu można szybko posadzić w innych doniczkach.

PODSUMOWANIE

Kwiaty zwalczające bakterie:

  • Dracena – ma tę właściwość, ale trzeba postawić ją w miejscu dosyć ciepłym i jasnym.
  • Geranium (pelargonia) – niewiele wymaga, a oczyszcza nasze powietrze. Wystarczy podlewać ją raz w tygodniu.
  • Figowiec – z benzenem poradzi sobie na przykład amarylis, a z etylenem rozprawi się palma złotowiec.

Wirusów pozbędziemy się także dzięki takim kwiatom, jak: figowiec sprężysty i Gerbera Jamesona.

Kwiaty nawilżające powietrze:

  • Papirus – wysoki kwiat nawilży powietrze w naszej sypialni, jeśli będziemy ją oficie podlewać.
  • Begonia – sama lubi wilgoć i odwzajemnia się tym samym.
  • Bluszcz – lubi zraszanie i zacienione miejsca.
  • Paproć –  świetnie nawilża, jonizuje powietrz.

W sypialni warto postawić także szeflerę i fatsję japońską. Również wydzielają wilgoć.

Kwiaty dotleniające powietrze:

Są to rośliny, które w nocy wydzielają tlen a pochłaniają dwutlenek węgla – aloes, grudnik i grubosz, ale najlepiej działają:

  • Stroczyk – jego odmiana hybrydowa nie wymaga pielęgnacji, wystarczy go podlewać.
  • Sansewieria – jej grube liście wytrzymują długo bez wody, nawet do miesiąca.
  • Skrzydłokwiat – to bardzo pożyteczny kwiat, ponieważ pochłania alkohol, aceton i benzen. Potrzebuje sporo wody, szczególnie latem.

USUWANE TOKSYNY

Amoniak – używa się go przy produkcji tkanin syntetycznych. Wdychanie amoniaku może wywołać bóle głowy i zaburzenia oddechowe.

Benzen – to jedna z najgroźniejszych trucizn przemysłowych. Jest toksyczna i rakotwórcza. Dodaje się jej w procesie produkcji do tworzyw sztucznych, klejów, lakierów i farb.

Formaldehyd – jest to środek konserwujący, który znajduje się w kremach, lakierach do paznokci, dezodorantach, mydłach i szamponach.

Ksylen – to substancja rakotwórcza. Ksylen stosuje się w produkcji środków do konserwacji drewna i lakierów.

Toluen – znaleźć go można w niektórych środkach czyszczących, klejach i farbach. Często używa się go również do producji perfum.

Trichloroeten – to częsty składnik rozpuszczalników. Używany również podczas produkcji tekstyliów.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Rośliny w domu – te warto mieć!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s